Noworodek najmłodszym pacjentem, czyli kilka słów o pierwszych godzinach pobytu noworodka w szpitalu

Noworodek najmłodszym pacjentem, czyli kilka słów o pierwszych godzinach pobytu noworodka w szpitalu

Autor: Sandra Szczypka , wtorek, 05 październik 2021 19:44

„Gdy dziecko przychodzi na świat, na świat przychodzi również matka.

Każde narodziny są podwójnymi narodzinami.” E.E. Schmitt.

W tym poście przedstawiam Wam, jak wygląda opieka nad noworodkiem w pierwszych godzinach życia, co dzieje się z Twoim dzieckiem po porodzie naturalnym i po cięciu cesarskim.

1. Droga mamo, za Tobą poród - bądź z siebie dumna! W rękach trzymasz owoc Twojej miłości, zwieńczenie porodu!

Co się dzieje w trakcie pierwszych dwóch godzin życia dziecka? W tym czasie osuszony, nagi noworodek przytula się do Twojej nagiej klatki piersiowej – trwa to nieprzerwanie przez dwie godziny i nazywa się kontaktem „skóra do skóry” . Dziecko zostaje ocenione w skali Apgar, oznakowane tasiemką z nazwiskiem, datą i godziną urodzenia. Zostaje przecięta pępowina (możesz zrobić to Ty, osoba towarzysząca przy porodzie lub położna). W trakcie oględzin krocza po porodzie, jeśli jest potrzeba zaopatrywania ewentualnych obrażeń krocza, personel pomaga Ci trzymać noworodka. Jeśli mały ssak jest gotowy do karmienia: otwiera buzię, szuka piersi- spróbuj go przystawić lub poproś personel medyczny aby Ci pomógł- dobierzcie też razem dogodną pozycję, abyś czuła się swobodnie. Pierwszy pokarm, czyli siara jest bardzo ważny dla Twojego dziecka, a pierwsze przystawienie do piersi wpływa pozytywnie na dalsze karmienie piersią. Dopiero po dwóch godzinach nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry noworodek zostaje zmierzony i zważony- te czynności nie są niezbędne po porodzie i mogą zaczekać.

Pamiętajcie, że to czas tylko dla Was. Jeśli towarzyszy wam Partner, macie chwilę na zrobienie pierwszych zdjęć- pamiętaj, żeby wyłączyć przy tym lampę błyskową. Dlaczego? Otóż noworodek przez 9 miesięcy mieszkał w Twoim brzuchu, gdzie czuł bicie Twojego serca, było mu przyjemnie ciasno, ciemno, a dźwięki które do niego dochodziły były przytłumione. Dlatego teraz pozwólmy mu łagodniej przejść proces adaptacji na świecie, zadbajmy o jego komfort- przygaśmy światła, nie podnośmy głosu, nie używajmy lampy błyskowej w trakcie zdjęć. Skupcie się w tym czasie na sobie, pamiętajcie że wysłanie zdjęć, wrzucenie informacji do mediów społecznościowych, telefony do dalszej rodziny mogą zaczekać. Poinformujcie najbliższą osobę a potem odłóżcie telefony, to Wasz czas :).

Pamiętaj, że kontakt „skóra do skóry” to Twoje prawo, które wynika ze standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Istnieją jednak sytuacje, że dziecko rodzi się w ciężkim stanie. Możliwe, że lekarz neonatolog zaleci aby przenieść noworodka na oddział neonatologiczny i Wasz kontakt się nie odbędzie lub będzie opóźniony. Ten fakt będzie również odnotowany w dokumentacji medycznej.

 nathan dumlao y86bQFE4pM8 unsplash

2. Droga mamo, za Tobącięcie cesarskie - bądź z siebie dumna! Twój pierwszy kontakt z dzieckiem odbył się jeszcze na sali operacyjnej, po tym jak noworodek został osuszony, odpępniony oraz oceniony w skali Apgar.

Co się dzieje z maluszkiem w czasie, kiedy operacja jeszcze trwa?

Wtedy rozwiązaniem jest kangurowanie przez Ojca.

Na czym polega? Otóż noworodek z sali cięć cesarskich zostaje przewieziony w miejsce, gdzie czeka na niego tata. W wygodnej pozycji, dumny tata przytula noworodka, trzyma nagie dziecko w kontakcie „skóra do skóry” na swojej nagiej klatce piersiowej.

Wasz kontakt poprzez kangurowanie ma sprawić, że dziecko poczuje się bezpiecznie co ograniczy to jego stres i będzie miało pozytywny wpływ na wzajemne kształtowanie się więzi między rodzicem a dzieckiem. Podarujcie sobie ten czas tylko dla siebie. Jeśli wiesz, że czeka Cię planowe cięcie cesarskie, skontaktuj się ze szpitalem i zapytaj jak odbywa się kangurowanie, ponieważ może się to różnić między placówkami.

Pamiętaj również, że kangurowanie zależne jest od stanu zdrowia noworodka. O stanie zdrowia dziecka (punktacja w skali Apgar) oraz o wszystkich czynnościach będziesz informowana na bieżąco.

Położna oddziału neonatologicznego,

Sandra Szczypka

 
\