Dlaczego prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia jest tak istotna?

Dlaczego prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia jest tak istotna?

Autor: Agnieszka Krajewska , piątek, 28 styczeń 2022 14:03

Rozmawiamy z fizjoterapeutą i pedagogiem specjalnym, certyfikowanym terapeutą NDT Bobath baby (dla niemowląt) i integracji sensorycznej, prowadzącej konto na instagramie fizjo_pediatryczna – Agnieszką Krajewską.

Czym jest prawidłowa pielęgnacja niemowląt?

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt, czyli tzw. handling wg metody rehabilitacji NDT Bobath to wszystkie czynności pielęgnacyjne, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Pod pojęciem „pielęgnacji” mam na myśli noszenie dziecka, podnoszenie, pozycje do odbijania i karmienia, a także zabawy stymulujące progres umiejętności motorycznych. Przyjazna pielęgnacja wpływa pozytywnie na napięcie mięśniowe, a także wpływa na hamowanie nieprawidłowych odruchów.

Do kogo najlepiej udać się z niemowlakiem w sprawie prawidłowej pielęgnacji?

Wszelkie zasady oraz instruktaż odnośnie przyjaznej i prawidłowej dla dziecka pielęgnacji przekazuje fizjoterapeuta pracujący z niemowlętami. Z uwagi na fakt, że pielęgnacja wywodzi się z neurofizjologicznej metody rehabilitacji NDT Bobath, warto wybrać certyfikowanego fizjoterapeutę tej właśnie metody.

Od kiedy należy wdrożyć przyjazną pielęgnację?

Wiedzę z zakresu prawidłowej pielęgnacji najlepiej jest wdrożyć od pierwszych dni życia dziecka. Okres noworodkowy jest szczególnie ważnym momentem dla adaptacji malucha do nowych warunków. Aby zaoszczędzić rodzicom niepotrzebnego stresu i niepewności związanych z opieką nad dzieckiem, a także aby uzyskać odpowiednie wsparcie warto poradzić się w tej kwestii specjalisty.

fizjoterapeutka

Jak wpływa „handling” na dziecko?

Prawidłowo przeprowadzana pielęgnacja dziecka warunkuje większy spokój i poczucie bezpieczeństwa u niemowlaka. Czynności dnia codziennego takie jak podnoszenie czy sposób noszenia jest powtarzany kilkanaście razy dziennie. Za każdym razem jest to bodźcowanie dziecka, a tym samym przekazywanie informacji odnośnie jego schematu ciała. Prawidłowe czynności pielęgnacyjne nie będą nasilały nieprawidłowych wzorców ruchowych, a tym samym zapewnią dziecku mniej stresu i większy komfort.

Kiedy potrzebna dziecku jest tylko przyjazna pielęgnacja, a kiedy koniecznie wdrożenie rehabilitacji?

Odpowiedź na to pytanie uzyskają Państwo na wizycie u fizjoterapeuty. Po przeprowadzonym wywiadzie z rodzicem, badaniu dziecka i obserwacji jego spontanicznej aktywności, specjalista określa jakie są potrzeby terapeutyczne. Pracując na co dzień metodą NDT Bobath wiem, że prawidłowa pielęgnacja to podstawa. Jeśli dziecko wymaga stałej terapii, to równolegle do rehabilitacji rodzic powinien przestrzegać zasady wspomnianego „handlingu”. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywa współpraca na linii rodzic – terapeuta, to znaczy wykonywanie przez rodzica zaleceń do domu.

Czy te zalecenia są podobne do tych, którymi my jako dzieci byliśmy pielęgnowani?

Na szczęście wiele zaleceń i sposobów pielęgnacji dziecka zostały wyparte przez obecnych terapeutów. Aktualne sposoby pielęgnacji odbiegają od tych, którymi kierowano się w latach 90. Wraz z postępem badań i metod pracy sami widzimy, że chociażby zespół specjalistów pomagających niemowlętom znacznie poszerzył się. W dzisiejszych czasach pomocy dla niemowlęcia możemy szukać w znacznie szerszym gronie terapeutów, mam na myśli: neurologopedę, psychologa, fizjoterapeutę, doradczynię laktacyjną czy doradczynią chustonoszenia.

 
\