Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie okołoporodowym

Fizjoterapia uroginekologiczna w okresie okołoporodowym

Autor: Małgorzata Auguścik , środa, 09 luty 2022 09:17

Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną fizjoterapii, która zajmuje się opieką kobiet w każdym okresie ich życia, w szczególności przed ciążą, w trakcie ciąży oraz po porodzie. A także kobietami borykającymi się z problemami, takimi jak: nietrzymanie moczu, stolca, gazów, obniżenie narządów miednicy mniejszej, problemami bólowymi.

W okresie ciąży ciało kobiece zmienia swoje parametry wagowe, wielkościowe oraz biomechaniczne, ze względu na rozwijający się w macicy płód. Sama macica powiększa się aż o około dwudziestokrotnie w okresie ciąży! Co nie pozostaje bez skutku dla funkcjonowania organizmu kobiety w tym okresie. W szczególności dla narządów znajdujących się w jamie brzusznej oraz krzywizn kręgosłupa i jego obciążenia. Powiększająca się macica powoduje przemieszczanie się oraz nacisk na inne narządy, które znajdują się w jamie brzusznej: pęcherz, odbytnicę, jelita oraz podstawę miednicy- struktury mięśniowo- powięziowe. Macica umocowana jest w miednicy za pomocą więzadeł przyczepionych do struktur kostnych. Więzadła te są jak liny w okręcie morskim, które również w czasie wzrostu narządu, niejako wydłużają się i rozciągają. Mięśnie, czyli struktury zlokalizowane najbardziej zewnętrznie na brzuchu, także zmieniają swoje parametry. Przód brzucha rozszerza się, mięśnie rozsuwają się, a kresa biała- struktura trzymająca mięśnie- rozciąga się. Stosunek wzrostu macicy do ucisku na narządy oraz rozciągnięcia więzadeł rośnie proporcjonalnie. Dlatego, im późniejsza ciąża, tym istnieje możliwość pojawiania się dolegliwości takich jak: bóle podżebrowe, ucisk w dole brzucha, uczucie napięcia brzucha, uczucie ucisku na krocze, pojawiające się nietrzymanie moczu, częstsze wizyty w toalecie, trudności z oddychaniem- innymi słowy- zadyszka, występowanie przepukliny, rozejścia mięśni prostych brzucha, bóle przykręgosłupowe, promieniujące do pośladka, kończyn dolnych, puchnięcie stóp, rąk. W razie występowania takich dolegliwości, z pomocą nadchodzi fizjoterapia uroginekologiczna.

Aby ochronić się maksymalnie przed tego typu dolegliwościami, warto już przed ciążą zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby zadbać o profilaktykę.

W okresie ciąży dobrym pomysłem będzie wizyta po skończonym pierwszym trymestrze ciąży, jeśli ciąża ma przebieg fizjologiczny.

Podczas wizyty fizjoterapeutycznej w okresie ciąży fizjoterapeuta skupia się na profilaktyce ruchowej, doborze ćwiczeń i aktywności fizycznej, poprawnych nawykach codziennych, które mają zapobiec przykrym dolegliwościom. Jeśli jakiekolwiek dolegliwości pojawiły się, wówczas praca w gabinecie polega na przeciwdziałaniu im, poprawianiu jakości życia poprzez zmniejszanie bólu i niekorzystnych objawów.

W gabinecie fizjoterapeutycznym przeprowadzane jest badanie palpacyjne struktur mięśniowych oraz kostno-stawowych. W zależności od potrzeb kobiety, dolegliwości oraz okresu ciąży, dobierana jest terapia.

mgr Małgorzata Auguścik FizjoFemme

Centrum Fizjoterapii Kopalnia Zdrowia w Katowicach

logo

 
\