Płodność po porodzie

Płodność po porodzie

Autor: Justyna Kwarcińska , wtorek, 19 kwiecień 2022 08:59

Na wstępie należy wspomnieć, że zielone światło do współżycia po porodzie powinien Ci dać lekarz ginekolog na kontrolnej wizycie popołogowej, czyli po około sześciu tygodniach. Uprawianie seksu podczas połogu niesie ze sobą duże ryzyko wprowadzenia do pochwy drobnoustrojów a co za tym idzie wywołania infekcji. Ponadto okres połogu jest to czas, w którym organizm kobiety musi dojść do siebie oraz zregenerować się po porodzie.

Podczas karmienia piersią, ssanie brodawek sutkowych przez niemowlę, powoduje wzrost stężenia prolaktyny w organizmie - jest to hormon, który opóźnia pojawienie się jajeczkowania. Regularne karmienie piersią może opóźnić pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Słyszałyście kiedyś o tak zwanej niepłodności laktacyjnej? Fajnie brzmi, ale… Należy jednak pamiętać, iż nawet regularne karmienie piersią NIE JEST skuteczną metodą antykoncepcyjną po porodzie. Nie jest ona uwarunkowana wyłącznie regularnością karmienia piersią, bowiem wpływ na nią mają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i dieta kobiety karmiącej. Warto pamiętać, że dni płodne po porodzie mogą pojawić się „bez ostrzeżenia”. Pojawienie się pierwszej po porodzie owulacji nie jest jednoznaczne z pojawieniem się pierwszej miesiączki. Dlatego pamiętać należy, iż brak miesiączki nie oznacza, że u kobiety nie wystąpiła już owulacja mogąca prowadzić do zapłodnienia. Owulacja stanowi centralny punkt cyklu menstruacyjnego, choć często nie dzieli go na równe części. Osłonka dojrzałego jajeczka pęka, uwalniając komórkę jajową. Dojrzała komórka jajowa przemieszka się do jajowodu, gotowa do zapłodnienia przez plemnik. U kobiet od początku niekarmiących piersią, pierwsza miesiączka zwykle pojawia się około 6-8 tygodni po porodzie, natomiast owulacja nawet już w 2-4 tygodniu. Czy warto więc ufać „niepłodności laktacyjnej”?

Antykoncepcja podczas karmienia piersią

Podczas karmienia piersią nie zaleca się stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych ze względu na zawarte w nich estrogeny mogące przechodzić przez mleko matki i wywoływać niekorzystne działanie na organizm dziecka. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie tabletek jednoskładnikowych zawierających jedynie gestageny. Powoduje on hamowanie owulacji oraz zagęszczenie śluzu szyjkowego. Gestageny można także przyjąć w formie zastrzyku domięśniowego lub implantów. Istnieją jednak inne środki zapobiegające zajściu w ciążę, które możesz w tym czasie stosować. Jednym z nich są prezerwatywy odpowiadające za barierę mechaniczną, pomagając w świadomej regulacji poczęć, dbają również o bezpieczeństwo związane z przenoszeniem chorób drogą płciową. Skuteczną metodą antykoncepcyjną dla kobiet karmiących są również wkładki wewnątrzmaciczne, zwane również spiralami.

Wizyta ginekologiczna po zakończeniu połogu to znakomity czas na wybór odpowiedniej dla Ciebie metody antykoncepcyjnej.

 
\