Jak przebiega przygotowanie do porodu z fizjoterapeutką uroginekologiczną?

Jak przebiega przygotowanie do porodu z fizjoterapeutką uroginekologiczną?

Autor: mgr Małgorzata Auguścik FizjoFemme , środa, 04 maj 2022 14:00

Hasło „fizjoterapia uroginekologiczna w okresie ciąży” słyszane jest coraz częściej w gabinetach ginekologicznych, widziane na profilach medycznych oraz polecane przez osoby korzystające z tej formy pomocy.

Co dokładnie kryje się pod tym hasłem? Na co będzie kładziony nacisk podczas pracy z fizjoterapeutką w poszczególnych tygodniach ciąży? Zapraszam do lektury krótkiego omówienia, tego z czym spotka się kobieta ciężarna chcąca przygotować się do porodu naturalnego w gabinecie.

PRZED CIĄŻĄ

Jeśli jesteś osobą planującą ciążę, do gabinetu warto zgłosić się już przed ciążą, wówczas sprawdzone zostanie dno miednicy oraz całe ciało pod kątem napięć mięśniowych, funkcjonalności pracy oraz biomechaniki ruchu. Zebrany zostaje wywiad, w którym oceniane jest ryzyko przeciążeń mogących wpływać na okres ciąży. Dobierane są ćwiczenia oraz indywidualny instruktaż dotyczący ergonomii pracy konkretnej osoby. Przeprowadzany jest instruktaż dotyczący pracy mięśni dna miednicy. Zbadane będzie dno miednicy oraz postawa ciała pod kątem funkcjonalnym oraz indywidualnie oceniony „stan mięśni”, pod tym kątem dobierane zostaną ćwiczenia, które pozwolą w późniejszym okresie oraz w trakcie ciąży uniknąć dolegliwości.

OKRES CIĄŻY

PIERWSZA WIZYTA

Jeśli nie udało Ci się zgłosić do fizjoterapeutki uroginekologicznej przed okresem ciąży. Zgłoś się na wizytę po skończonym 12 tygodniu ciąży, wówczas przeprowadzony zostanie wywiad, ocena postawy ciała, napięć w ciele a także instruktaż dotyczący ergonomii wykonywania poszczególnych czynności oraz ćwiczeń (jeśli takowe planujesz), które będą bezpieczne i przyczynią się do prawidłowej pracy ciała, niezbędnego w trakcie ciąży. Zostaniesz poinstruowana na jakie elementy w swoim ciele zwracać uwagę w okresie późniejszej ciąży, a jakie objawy nie są poprawne i normalne.

KOLEJNE WIZYTY

Jeśli pomiędzy zajściem w ciążę a 25/30 tygodniem ciąży odczuwać będziesz dolegliwości takie jak: ból w okolicy spojenia łonowego, ból pleców, ból miednicy, nietrzymanie moczu, stolca, pojawienie się przeciążenia przodu brzucha, bólu w mostku, drętwienie nóg, rąk lub będziesz chciała omówić przebieg ćwiczeń i dopasować je- zgłoś się wówczas do fizjoterapeutki.

Zgłoś się po 30 tygodniu, wówczas uczymy się pracy mięśniami dna miednicy i zwracamy uwagę, na to jak będzie miało ono pracować w trakcie porodu. Pracujemy z oddechem i rozpoczynamy pracę nad prawidłową ruchomością miednicy, rozluźnieniem ciała.

Po 34/36 tygodniu ciąży rozpoczniemy pracę z kroczem pod kątem przygotowania strukturalnego, nauczymy Cię masażu krocza, pokażemy odpowiednie techniki pracy oraz pozycje, w których możesz taki masaż wykonywać. Dostaniesz ćwiczenia mięśni dna miednicy pod kątem porodu naturalnego. Rozpoczniemy pracę w pozycjach porodowych. Przećwiczymy oddech, dostaniesz wskazówki odnośnie ułożenia ciała w trakcie porodu, ruchu w porodzie, w poszczególnych jego fazach. Nauczymy się ćwiczeń, które rozluźnią Twoje ciało, miednicę, przeponę, które będziesz mogła wykonywać aż do momentu porodu. Dalej będziemy rozluźniać Twoje ciało. Na tym etapie ciąży, ilość wizyt dobierana jest indywidualnie.

Omawiamy i pokazujemy, co robić na sali poporodowej, jak uruchamiać swoje ciało od pierwszego dnia połogu. Jak prowadzić ergonomię ruchową oraz jakie ćwiczenia wprowadzać, aby usprawniać powrót ciała i pomóc fizjologii połogu.

Na tym etapie trzymamy mocno kciuki za Twój poród!

DO ZOBACZENIA PO PORODZIE!

uroginekologia

Autorka artykułu:

mgr Małgorzata Auguścik FizjoFemme

Centrum Fizjoterapii Kopalnia Zdrowia w Katowicach

kopalnia zdrowia

 
\